بذر بازار شماره ماشین مالیات کسب درآمد

بذر: بازار شماره ماشین مالیات کسب درآمد درآمد مالی بازار خودرو

گت بلاگز اخبار پزشکی داروهای شفابخشی که کُشنده می‌شوند

داروها در عین تسکین درد و اصلاح بیماری، با عوارضی همراه هستند که می‌توانند پرسشها جدی جهت بیماران ایجاد کنند و حتی آنها را به کام فوت بکشانند. تنها در کشور عزیز

داروهای شفابخشی که کُشنده می‌شوند

داروهای شفابخشی که کُشنده می شوند

عبارات مهم : دارویی

داروها در عین تسکین درد و اصلاح بیماری، با عوارضی همراه هستند که می توانند پرسشها جدی جهت بیماران ایجاد کنند و حتی آنها را به کام فوت بکشانند. تنها در کشور عزیزمان ایران هر سال ۳۰۰۰ نفر به علت خطاها و عوارض دارویی می میرند.

به گزارش سینا پرس، در جعبه هر دارو – مشمول بر قرص، شربت، آمپول یا پماد – برگه راهنمایی حاوی اطلاعاتی در مورد دوز تجویز شده، منع مصرف و عوارض جانبی احتمالی وجود دارد. بیماران قبل از مصرف دارو حتما این برگه را مطالعه کرده و درصورت بروز عوارض جانبی، این مسأله را با دکتر معالج در میان بگذارند.

هیچ دارویی بدون عارضه نیست. به عنوان مثال، هر سال ۴.۵ میلیون آمریکایی به علت عوارض جانبی ناشی از داروهای تجویزشده به دکتر یا اورژانس مراجعه می کنند.

داروهای شفابخشی که کُشنده می‌شوند

عوارض جانبی داروها

برخی داروها ممکن است باعث جنبش و ناراحتی معده، سرگیجه، سردرد یا تاری دید شوند. یکی از مرسوم ترین عوارض جانبی داروها، درگیر شدن سیستم گوارش هست. بعضی داروها باعث بروز حالت تهوع یا ناراحتی معده می شوند. جهت داروهایی که به صورت خارجی مورد استفاده قرار می گیرند (پمادها و قطره ها)، این عوارض می تواند مشمول بر خارش و سوزش پوست باشد.

داروها در عین تسکین درد و اصلاح بیماری، با عوارضی همراه هستند که می‌توانند پرسشها جدی جهت بیماران ایجاد کنند و حتی آنها را به کام فوت بکشانند. تنها در کشور عزیز

واکنش های آلرژیک ناشی از عوارض جانبی داروها می توانند مشمول بر جوش های پوستی (بثورات جلدی) تا شوک آنافیلاکتیک (یک اختلال خطرناک و بالقوه کشنده) باشند.

در صورتی که داروها در دوز تجویزشده مصرف شوند، معمولا با عوارض جانبی بسیار کمی همراه هستند ولی عوض کردن در دوز روزانه یا تداخل با مواد یا داروهای مصرفی دیگر (بدون مشورت با دکتر معالج) می تواند در شرایط حاد حتی منجر به فوت بیمار شود. به عنوان مثال، مصرف مسکن ها در کنار نوشیدن الکل می تواند منجر به مصرف بیش از حد (overdose) ناگهانی شود.

نسخه ناخوانا بیمار را می کشد

داروهای شفابخشی که کُشنده می‌شوند

بسیاری از افراد باور دارند که پزشکان به علت سرعت و عجله، داروها را با خطی ناخوانا می نویسند و بعضی دیگر علت این عنوان را مرموز ماندن حوزه کاری خود و عدم اجازه دخالت بیماران در این حوزه می دانند. علت این عنوان هر چه که باشد، گویا بد خط نوشتن نسخه ها به وسیله پزشکان تنها محدود به یک کشور نبوده و در سراسر دنیا رواج دارد.

گزارش سال ۲۰۱۵ موسسه ملی آکادمی های پزشکی (National Academies of Science s Institute of Medicine) آمریکا نشان می دهد که هر سال ۴۴ هزار گزارش اشتباه مصرف دارو بر اثر بدخطی پزشکان در این کشور ثبت می شود.

داروها در عین تسکین درد و اصلاح بیماری، با عوارضی همراه هستند که می‌توانند پرسشها جدی جهت بیماران ایجاد کنند و حتی آنها را به کام فوت بکشانند. تنها در کشور عزیز

به عنوان مثال در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۷۰۰۰ نفر در آمریکا بر اثر غلط های دارویی ناشی از بدی دستخط پزشکان جان خود را از دست دادند. البته بعید است که تمامی این مورد فوت هر سال در یک کشور بر اثر بدخطی پزشکان باشد و باید مواردی از قبیل خطای انسانی، تصویر العمل هایی دارویی، تجویز دوز نامناسب و تعاملات دارویی بدون اطلاع دکتر را نیز در این دسته بندی قرار داد.

مرگ هر سال ۳۰۰۰ ایرانی به علت خطاها و عوارض دارویی

داروهای شفابخشی که کُشنده می‌شوند

علی فاطمی، نایب رییس انجمن داروسازان کشور عزیزمان ایران گفت: طبق آمارها و بعضی تحقیقات انجام شده، احتمالا هر سال حدود ۴۵ هزار نفر در کشور عزیزمان ایران به علت اشتباهات دارویی و عوارض ناشی از آن آسیب می بینند و متأسفانه حدود ۳۰۰۰ نفر جان خود را از دست می دهند.

دکتر یسنا به منش، دبیر ستاد مرکزی و مرکز ملی اطلاع رسانی داروها و سموم شرکت غذا و دارو نیز سال گذشته و همزمان با هفته پیشگیری از مسمومیت ها تأکید کرد: آمار زیادی مصرف داروها در جامعه از یک سو احتمال بروز تداخلات دارویی را اوج خواهد برد و از سوی دیگر، اشتباهاتی که ضمن تجویز و مصرف دارو به صورت ناخواسته ارتکاب می یابد، ممکن است بیمار را به سمت مصرف مقادیر بالاتر از دوز درمانی و متاسفانه عوارض ناشی از مسمومیت با داروها سوق دهد.

وی در مورد نقش تجویز اشتباه دارو در فوت و میر ناشی از مسمومیت گفت: به طور کلی مسمومیت با دارو خیلی منجر به فوت نمی شود و از هر ۱۰۰ مرگی که به علت مسمومیت رخ می دهد، ۱۴ مورد مسمومیت دارویی است.

با توجه به اینکه هیچ دارویی بدون عوارض جانبی نیست، بنابراین به بیماران توصیه می شود که حتما میزان دوز تجویزشده به وسیله دکتر معالج را مصرف کنند، در صورت مصرف داروی دیگر، دکتر را در جریان این مسأله قرار دهند و در شرایطی که بعد از مصرف دوزهای ابتدایی دارو با عوارض جانبی مثل سرگیجه، حالت تهوع یا هر مسئله دیگری مواجه شدند، این عنوان را با دکتر معالج در میان بگذارند.

واژه های کلیدی: دارویی | پزشکان | مسمومیت | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs